André Calisir testade positivt för covid-19 på landslagssamling


Den här veckan testade Christian Kouakou positivt för covid-19 och sedan tidigare har Mattias Bjärsmyr och August Erlingmark drabbats av coronaviruset.

Nu har IFK Göteborg fått sitt fjärde bekräftade fall i truppen. 

Det är André Calisir som testats positivt på en landslagssamling med Armenien. Mittbacken har varit med landslaget sedan en vecka tillbaka och har, precis som flera andra armeniska spelare, drabbats av coronaviruset.

”Smittan har kommit utifrån”

Det är oklart när Calisir kan återvända till Sverige.

– Detta är ännu ett fall där smittan har kommit utifrån och alltså inte nått övriga i vårt lag eller övrig personal på Kamratgården. Vi följer – precis som alltid – riktlinjerna från vår intresseorganisation SEF och från Folkhälsomyndigheten, kommenterar IFK Göteborgs sportchef Pontus Farnerud på klubbens hemsida.

IFK Göteborg, som på grund av landslagsuppehållet inte har spelat match sedan den 8 november mot Helsingborg, möter BK Häcken på måndag. Blåvitt ligger på 13:e plats i allsvenskan och har tre poäng ned till Kalmar på kvalplats med tre omgångar kvar av säsongen.

LÄS MER: Blåvitt drabbat av ett nytt coronafall
LÄS MER: IFK-profilen smittad av coronaviruset – isoleras
LÄS MER: ”Det finns alltid en oro i dessa tider”expressen

Related posts

lämna en kommentar