André Jeglertz blir ny tränare för Linköping i damallsvenskan


Linköping har stått för en stabil säsong i damallsvenskan och har säkrat fjärdeplatsen med två omgångar kvar.

Nu ser laget också över sitt hus inför nästa säsong och det står klart managern Olof Unogård och hans tränarkollega William Strömberg ersätts av Andreé Jeglertz till nästa säsong.

– Jag ser verkligen fram emot att komma till Linköpings FC. Föreningens ambition att utmana om SM-guldet och spel i Europa tilltalar mig mycket, men också viljan att skapa en hållbar förening och framtid där vi utvecklar unga spelare till att bli elitspelare genom en röd tråd i föreningen, säger Jeglertz till klubbens hemsida. 

Andreé Jeglertz klar för Linköping

Ambitionen är tydlig för Linköping: nämligen ett nytt SM-guld inom tre år.

– Tillsammans med spelare, ledare samt övriga i och runt föreningen vill vi skapa en ny framgångsrik era för LFC. Det kommer krävas hårt jobb och en tydlig gemensam målbild, där allas engagemang och delaktighet kommer vara avgörande, säger Andreé Jeglertz.

Jeglertz ledde tidigare Umeå IK under lagets framgångsrika era med fyra SM-guld och Champions League-seger i mitten av 00-talet. Han kommer senast från jobbet som assisterande förbundskapten för Kanada.expressen

Related posts

lämna en kommentar