Gystav Rydahl missar resten av säsongen efter mardrömsskada


Det var under matchen mot Rögle som Gustav Rydahl skadade knät efter en tackling och fick då ledas av rinken. 

Nu har stjärnan fått ett tungt besked. Han missar hela säsongen efter det har konstaterats att han har slitit av det inre ledbandet. 

– Mardömsbesked för Gustav så klart. Nu väntar operation och normal rehabliteringstid för en skada av det här slaget brukar vara upp emot sex månader och då är säsongen färdigspelad, säger Mattias Hell, ansvarig för det medicinska teamet i Färjestad BK, till klubbens hemsida. 

Operation väntar

Nu måste Rydahl opereras – innan rehabträningen börjar för en comeback. 

– Det är fruktansvärt tråkigt, men operation är i dagsläget ett måste. Jag gör det här för att få ett hundraprocentigt knä i framtiden och jag kommer att komma tillbaka starkare efter det här, säger Gustav Rydahl till klubbens hemsida. 

Rydahl nobbade inför säsongen anbud från NHL och skrev i stället på ett tvåårskontrakt med Färjestad. 

Värmlandsklubben var inför säsongen en av favoriterna men har inlett säsongen knackigt och ligger åtta i SHL under det pågående landslagsuppehållet. 

TV: Här skadas Gustav Rydahl

Texten uppdateras. expressen

Related posts

lämna en kommentar