Diogo Dalot och Andreas Pereira närmar sig en flytt till Serie A


UPPGIFTER: Enligt The Guardian är Manchester United överens med Lazio om en övergång för mittfältaren Andreas Pereira, 24. Klubbarna är överens om ett lån som sträcker sig över den här säsongen och där Lazio har en option på att köpa Pereira för 280 miljoner kronor. Lazio kommer även att täcka mer än hälften av Pereiras lön den kommande säsongen. 

Det är inte bara Pereira som närmar sig en flytt till Italien. Enligt Sky Italia har Milan identifierat Manchester Uniteds Diogo Dalot, 21, som klubbens nya högerback. Milan har erbjudit sig att låna in portugisen. United föredrar dock att sälja Dalot, som efter skadeproblem har haft svårt att åter slå sig in i klubbens startelva. Milan väntas komma med ett nytt bud inom den närmsta tiden.  

HUGO HÖGLUND

LÄS MER: Norrmannen detaljer från Zlatans Milan
LÄS MER: Uppgifter: Öppnar för att sälja Kanté
LÄS MER: Nya unga stjärnorna som tar plats i Milan
Andreas Pereira sägs vara klar för Lazio.Foto: MAGI HAROUN/REX / MAGI HAROUN/REX/IBL REX FEATURES
Dalot i duell med Liverpools Andrew RobertsonFoto: MATT WEST/BPI/REX / MATT WEST/BPI/REX/IBL REX FEATURESexpressen

Related posts

lämna en kommentar