Gabriel Magalhaes är klar för Arsenal


Arsenal har länge sagts vara ute efter Lilles mittback Gabriel Magalhães.

Under tisdagen presenterades han också som London-klubbens senaste nyförvärv.

– Vi välkomnar Gabriel till Arsenal. Han har många kvalitéer som kommer göra oss starkare som en defensiv enhet och som lag. Med Lille har han visat att han är en försvarare med många enastående egenskaper och vi ser fram emot att se honom växa som Arsenal-spelare, säger tränaren Mikel Arteta.

Arsenal värvar Gabriel Magalhães

Även Arsenals tekniske direktör Edú Gaspar kommenterar klubbens senaste nyförvärv.

– Vi är mycket glada över att ha skrivit kontrakt med Gabriel. Han är en spelare som vi studerat ett tag och han var eftertraktad av många klubbar. Så vi är stolta över att ha kommit överens om och slutfört denna övergång med Lille och spelaren, säger han till klubbens hemsida. 

Enligt Transfermarkt betalar Arsenal 26 miljoner euro – ca 270 miljoner kronor – för att knyta till sig Magalhães fram till sommaren 2025.

LÄS MER: Ljungberg lämnar i förtid: ”Är tacksam”
LÄS MER: Klart: Willian byter Chelsea mot Arsenal
LÄS MER: Efter mötet: 8 spelare hänger löst i Arsenalexpressen

Related posts

lämna en kommentar