IFK Göteborgs kamp inför deadline: ”Inga kommentarer”


IFK Göteborg har rustat sin trupp rejält den senaste tiden.

Inte nog med att Pontus Wernbloom, 34, blev klar för en återkomst i förra veckan.

I går presenterade klubben ytterligare en hemvändare i Sebastian Eriksson, 31.

Två välkomna förstärkningar för Blåvitt, som befinner sig i bottenskiktet av allsvenskan.

– Jag tycker att vi ser effekt redan nu, dels på träning men även matchen senast med Pontus i laget. Över tid tror jag att man kommer att se det ger resultat och en höjning av kvaliteten på laget. Det är två kravställare, spelare med väldigt bra inställning. De kommer att ställa krav på övriga att prestera, säger Pontus Farnerud.

Blåvitts assisterande sportchef Pontus Farnerud.Foto: MICHAEL ERICHSEN / BILDBYRÅN

”Väldigt försiktiga med honom”

Med tanke på det tuffa ekonomiska läget som klubben befinner sig i har man varit tydliga med att man kommer att behöva sälja spelare i sommar.

Än så länge har dock ingen lämnat.

Men en som kan vara på väg att göra det är Victor Wernersson. Vänsterbacken är redan klar för belgiska Mechelen inför nästa säsong, och i går kunde GT avslöja att parterna förhandlar om en övergång redan nu.

Victor Wernersson.Foto: KRISTER ANDERSSON / BILDBYRÅN

25-åringen saknades när Blåvitt tränade på Kamratgården under tisdagsförmiddagen.

– Han är där inne, han har en baksida som varit ömtålig. I och med att vi annars inte har någon naturlig vänsterback så har vi varit väldigt försiktiga med honom. Han är där inne och kör rehab, säger Pontus Farnerud.

Så det handlar inte om att han är på väg att lämna?

– Han är där inne och kör rehab.

”Våra spelare måste prestera lite mer”

För ett par dagar sedan uppgav Sportbladet att Blåvitt var ”mycket nära” att knyta till sig vänsterbacken Yahya Kalley, 19, från Malmö FF.

Huruvida det är aktuellt eller inte vill IFK-sportchefen inte yttra sig om.

– Inga kommentarer, svarar han.

Malmö FF:s Yahya Kalley och Häckens Jakob Hedenquist i U21-matchen mellan Malmö FF och BK Häcken den 8 april 2019Foto: PETTER ARVIDSON / BILDBYRÅN

Är det aktuellt med förstärkning innan deadline?

– Tittar man hur truppen ser ut så är vi ganska fulltaliga på de flesta positionerna. Sen får man försöka tänka vad som eventuellt skulle kunna hända med vissa spelare och i sådana fall komplettera, säger han.

Ni har pratat om försäljningar. Är det något som är på gång nu?

– Det är inte upp till oss utan klubbarna ska komma med konkreta bud. Våra spelare måste prestera lite mer för att bli aktuella och få anbud. Både individuellt och som lag. Det är ju ofta så, att spelarna i lagen i toppen blir mest intressanta. Men där hoppas vi att spelarna vi tagit in ska hjälpa till, att det ska höja intresset för våra spelare för att vi presterar bättre som lag.

LÄS MER: Blåvitt-backen redo att lämna direkt
LÄS MER: Officiellt: Eriksson tillbaka i Blåvitt
LÄS MER: Så ska Wernbloom ta Blåvitt ur krisenexpressen

Related posts

lämna en kommentar